אנחנו משפחה מתחשבת בדרך

logoבעמותת "אנשים באדום" שקדו ועמלו במהלך השנה האחרונה על פיתוח תוכנית ייחודית וחווייתית שמטרתה להוביל לשינוי דפוסי התנהגות בכביש, מהתנהגות חסרת סבלנות להתנהגות מתחשבת. הפעילויות בתוכנית מבוססות על ערכים של התחשבות בזולת, אדיבות, ערבות הדדית, ואחריות אישית משפחתית וקהילתית, ומעודדות העצמה וגישה חיובית:
אנחנו משפחה מתחשבת בדרך: מודל ייחודי, ובו ילדים מובילים שינוי בדגש משפחתי, להתנהלות מושכלת בדרכים, מתוך ערבות הדדית רב דורית. התוכנית מיועדת לילדים בגילאי גן חובה וכיתה א', הורים, סבתות וסבים.
ידיעה והכרה רציונאלית של חוקי נהיגה ואמצעי בטיחות בדרכים אינה מביאה בהכרח להתנהגות נכונה בדרך. ייחוד התוכנית, הוא בהתייחסות לפן הרגשי ולפן ההתנהגותי, תוך הבנה כי מצב רגשי של כעס, תסכול, עלבון, לחץ ועוד, גורמים למשתמשי הדרך לחרוג מהחוקים המוכרים, ולעיתים אף לנהוג באלימות ותוקפנות.
המודל שנבחר מבוסס על טכניקות של ניהול רגשות המאפשר ללמוד כיצד להתנהג באופן מושכל בלי להיסחף אחרי הרגשות השליליים המציפים אותנו. טכניקות אלה מתורגלות בסיטואציות הקשורות למצבים מעולם הבטיחות בנהיגה.
התוכנית כוללת שלושה מפגשים במסגרת חינוכית: פעילות חווייתית סוציו-דרמטית עם קבוצת הילדים, פעילות להורים, סבים/סבתות, ופעילות משפחתית משותפת מבוגרים וילדים. לסיום, יום שיא רב דורי. הפעילות נבנית נדבך על נדבך אל יום השיא ובו יישום הנלמד מתורגל בפעילות רב דורית מהנה.
בכל השלבים מתקיים תהליך ניהול רגשות של כל אחד מהמשתתפים (ילדים ומבוגרים), תוך התנסות בבחירה אישית להתנהגות אחראית בסיטואציות בהן הפן הרגשי של כעס, עצבנות, חוסר סבלנות וכדומה, משפיע על ההתנהלות בכבישים.
יחד משנים את התנועה: קמפיין של עמותת "אנשים באדום" בשיתוף עם ערוץ הילדים, כולל סרטון המשודר בערוץ הילדים ומדגיש את המסר שאכפתיות ודאגה לזולת, משפיעה על הסובבים להתנהג באופן דומה. בסיום הסרטון מוזמנים הילדים להיכנס לאתר הדיגיטלי של ערוץ הילדים ולשלוח סרטונים המתארים את משפחתם כ"אנחנו משפחה מתחשבת בדרך" וגם להעלות תמונות ברוח זו, ברשתות החברתיות. בין המשתתפים יוגרלו כרטיסי טיסה בשמי הארץ לילד/ה ושני ההורים.

העמותה עתידה להכשיר מדריכים מתנועות הנוער, תלמידי תיכון (גם במסגרת מחוייבות אישית), פעילים במרכזים קהילתיים, שיחד יהיו שותפים להעברת מסר ההתחשבות במשפחה ובקהילה, לקידום הבטיחות בדרכים ושמירת החיים בדרך.